Post in English or Kiswahili

This blog is frequented by Kogalo fans of all ethnic backgrounds and nationalities. In order to make everyone feel welcome to the Gor Mahia familyu, please post in English or Kiswahili or even sheng.

14 thoughts on “Post in English or Kiswahili

  1. Let me go facbok pole. Nawachia Kamau hapa. LAKINI SIDHANI YEYE SUPOTER WA GOR. ANACHUKIA DHOLUO. MBONA ASISOME HIYO KIZUNGU YOOTE. AKIA SAYO KAMAU. CAN’T WON’T JALI NA KAMAU.

    1. @Okewkanango, we used to have a blogger called @Mwakio from Taita. He was more Gor than those whose mother tongue is dholuo. Don’t know where he disappeared to but for his sake and so many others we never used to communicate in dholuo. Even in the stadium you will find lots of fans who want to belong and share the jokes and songs but at times they are left out. So let’s embrace diversity. Our TB and playing unit is already diverse and so is our fan base.
      So I support the admin on the recommendation

      1. @Dan Original, I stopped blogging due to some personal reasons. These days I am just a reader but not a blogger. I had decided to take a low profile last year.

  2. @okewkanango we all brothers and sisters here
    We need each other his position in the society not withstanding.This site needs people like you.For the first time I have realized what I have missed in your posts-really interesting-that pidgin English.Like me,Kamau wa Njoroge only made a suggestion.Like me his main undoing is being a non Luo who supports Gor Mahia and would, therefore,love to engage with fans and supporters of this great club as an equal.This is a small matter which,I believe,has been sorted out by the admin.Fans on this site would love to read more of your posts.We are not in an English class hence no marking of grammer.Write the broken.Write them good.Write pidgin.I won’t care wee bit.All I want to hear is you talk.I rest my case.

  3. Okewkanango, you have good humorous Kiswahili. Just post in Kiswahili and we will all enjoy the postings. Do not quit the site. We need such posting for us to reflect on our great club.

      1. Okewkanago hapana toroka, sisi tamis wewe sana. Kama Kamau apana elewa lugha yako saidia yeye tu aelewe ile wewe nataka ambia sisi kwa lugha yetu….andika tuu kwa swahili.

  4. Lakini ndio naona sasa ati wewe tena ndo ulikaza admin Jana tena na maneno ya kijaluo. Hii nakuambia Bila malipo we nastrugo sana kuplis kina Kamau ginjiri hapa. Lakini Ingekuwa Kamau, hata hange jali. Afadhali niwache andika. Yeye kama ansupot gor non of ma busnes.

  5. Okey, okey, someone to volunteer top translate/interprate these luo posts, sisi sote hapan keunda shule na madigree. mtu wapi kutaprete pap this luo posts?

  6. Wacha tu ng’ang’ana naye hata kama hiyo lugha imekwa mzito namna hiyo.Tafadhali mtu aniambie ni nini kilitokea katika ile kukata rufaa kwa GOR kuhusu kunyang’anywa pointi tatu.What the hell came of it pliz?

  7. Thank you my “Gor Mayienga” comrades !!!
    I have been a life-long supporter of K’ogallo , ever since my primary school days when I used to go to City Stadium and watch the great matches against Abaluhyia (now AFC), Kenya Breweries (now Tusker), Maragoli, Black Mamba, Kenya Prisons, Abeingo, Faisal, etc,, etc.; and I have seen the club go thru its ups and downs, and also embrace diversity. I believe strongly that Kogallo’s better days are still ahead, and I want to be part of that joy and happiness as well …..

    Go Gor !, Go Gor !!, Go Gor !!!

    1. WUOND WANG JOMA KIAU BWANA. AONGE WAT KODI. BENDE OK ICHUNA. ASEWE NDIKO KA. PAKO GOR MARI KA PO NI EN ADIER TO OBADHO MANA IN. WUONDURU JOMA OKIAU MA DEW WANGU. AN AONGE WAT KODI NYAKA CHIENG. CHOKEE. GINI DHI I NDIKO E MOSES KURIA FOOTBAll Club Gatundu.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *